Ortodontija

Ortodontinis gydymas, tai gydymas ortodontiniais aparatais, koreguojančiais dantų padėtį, sąkandį, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimus. Ortodontinis gydymas gali būti taikomas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Ankstyvas ortodontinių problemų diagnozavimas ir gydymas padeda išvengti sudėtingesnių problemų atsiradimo. Ortodontinio gydymo pradžią, reikmes ir tikslingumą nustato gydytojas ortodontas konsultacijos metu.
Suaugusiesiems ortodontinis gydymas atliekama tuomet, kai tikslinga išlyginti dantų lanką ar atsatyti dantų susigrūdimą. Jo gali prireikti ir kai esama danties padėtis neleidžia įsriegti implanto ar atlikti dantų protezavimo.

Ortodontinė konsultacija

Ne visos ortodontinės problemos yra pastebimos ar sukelia skundus. Konsultacijos metu gydytojas ortodontas įvertina sukandimą, nustato diagnozę ir sudaro gydymo planą. Tam reikalingas dantų ir žandikaulių kaulo būklės vertinimas, atliekamos specialios rentgeno nuotraukos, gaminami gipsiniai dantų modeliai, fotografuojamas veidas ir dantų lankai.

Net jei nėra skundų, pirmasis vizitas pas gydytoją ortodontą rekomenduojamas 6-8 metų amžiaus vaikams, kad gydytojas galėtų įvertinti dantų, žandikaulio dygimą bei pastebėti galimą dantų susigrūdimą.

Būtent jauname amžiuje dažnai pakanka ortodontinio gydymo koreguoti netaisyklingą sąkandį (žandikaulių dydžių bei pločių neatitikimus), ko kartais suaugusiems pacientams negalima atlikti be ortognatinės chirurgijos. Laiku pastebėjus sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas.

Blogo sukandimo požymiai
Jei yra smilkininio žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimai, pacientas gali jausti žandikaulio sąnario traškesį, spragtelėjimą valgant, stipriau žiojantis.

Blogo sukandimo priežastys

  • Paveldėtas žandikaulių ir dantų dydžio neatitikimas, netaisyklingas žandikaulių augimas;
  • Dantų lankų susiaurėjimas dėl ankstyvo pieninių dantų netekimo;
  • Žalingi įpročiai – piršto (ypač nykščio) čiulpimas, kvėpavimas per burną (dėl padidėjusių tonzilių, adenoidų, alerginių slogų), liežuvio stūmimas;
  • Įstrigę kaule (retinuoti) ar vėluojantys dygti dantys.

Ortodontinio gydymo procesas

Gydymo planavimas – konsultacijos metu vyksta išsami diagnostika ir nuodugnus paciento ištyrimas. Atliekamos reikalingos rentgeno nuotraukos : panoraminė ir/ar dentalinė nuotraukos. Nuimami atspaudai diagnostinių modelių gamybai. Po konsultacijos sudaromas gydymo planas ir paskiriami vizitai.
Ortodontinis gydymas – šio etapo metu, pagal individualias medicinines indikacijas, uždedamas suplanuotas ortodontinis aparatas.
Priežiūra – pagal taikomą ortodontinį gydymą gydytojas nusako ortodontinių aparatų priežiūrą ir burnos higienos ypatumus. Pacientui skiriami kontroliniai vizitai kas 4- 8 savaites. Jų metu gydytojas ortodontas atlieka aparatų korekciją ir aktyvaciją, stebi dantų ir sukandimo pokyčius, vertina gydymo efektyvumą. Šių vizitų metu gali būti atliekamos kontrolinės dantų radiogramos, jei reikia, dantų ėduonies gydymas, burnos higienos procedūros.

Ortodontinio gydymo mūsų klinikoje alternatyvos:

Dantų plokštelės – tai išimami ortodontiniai aparatai metalinių kabliukų pagalba tvirtinami prie dantų, skirti dantų tiesinimui. Plokštelės gaminamos iš specialios paskirties medicininės plastmasės. Gydymas ortodontinėmis plokštelėmis taikomas įvairaus amžiaus pacientams, tačiau veiksmingiausias – vaikams nuo 8 iki 13 metų, kai itin aktyviai auga ir keičiasi vaiko veidas.

Metaliniai breketai buvo visų breketų pradininkai, bet laikui bėgant jie sparčiai tobulėjo, keitė savo išvaizdą ir ypatybes. Šiuolaikiniai metaliniai breketai yra žymiai mažesni ir plokštesni, gaminami iš daugybės skirtingų metalų lydinių. Jie yra gana pastebimi, todėl jaučiantiems ypatingus kompleksus dėl išvaizdos – nerekomeduojami.
Privalumai:
– Breketai nelūžta ir neskyla
– Pigesni už kitas breketų rūšis
Trūkumai:
– Mažiau estetiški

Keramikiniai breketai. Estetiškesni už metalinius breketus. Jų spalva atitinka danties atspalvį ir dėl tokio vienodumo jie mažai pastebimi. Dėl didesnės trinties pradinėse gydymo stadijose dantys su keramikiniais breketais ilgiau tiesinasi.
Privalumai:
– Šie breketai mažiau pastebimi, todėl itin populiarūs suaugusiųjų pacientų tarpe.
– Keramikinius breketus galima klijuoti ant viso dantų lanko (5-5) arba tik ant labiau matomų priekinių dantų (3-3), tuo atveju ant mažiau pastebimų šoninių dantų dedami metaliniai breketai.
– Breketo krašteliai yra užapvalinti, todėl mažiau braižo gleivinę nei metaliniai breketai
Trūkumai:
– Breketas gali įskilti, tuomet jį reikia pakeisti nauju
– Brangesni nei metaliniai breketai
– Šiuos breketus sudėtingiau nuimti
– Pradinėse stadijose dantys keliais mėnesiais ilgiau tiesinasi nei su metaliniais breketais

„AirNivol“ kapos  – plonos, skaidrios ir beveik nematomos burnoje kapos, kurias keičiant kas 2 savaites, dantys yra veikiami švelnia jėga ir pamažu lyginasi.
Privalumai:
– Estetiška išvaizda, nes kapos beveik nematomos
– Valgio metu nuimamos, todėl nereikia keisti mitybos įpročių
– Lengvesnė burnos higiena, nes nuimamos valymo metu
– Nesukelia alergijų
– Neerzina burnos gleivinės
Trūkumai:
– Gydymo pradžioje kapos gali įtakoti garsų tarimą
– Reikalinga paciento kooperacija dėl atsakingo kapų nešiojimo
– Tinka gydyti ne visiems atvejams.

Ortodontinio gydymo trukmė

Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo problemos sudėtingumo, pasirinktos gydymo metodikos ir kitų veiksnių. Vidutiniškai gydymas trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. Tai priklauso nuo paciento amžiaus, pradinės būklės sudėtingumo, gydymui naudojamų aparatų , pacientų bendradarbiavimo. Gydymo trukmę prailginti gali paskirto gydymo režimo nesilaikymas, praleisti vizitai.
Gydant augančius pacientus, kai reikia kontroliuoti žandikaulių augimą, gali prireikti kelių gydymo etapų ir kelių rūšių aparatų. Tokiais atvejais gydymas gali trukti 3 -4 metus.
Suaugusių pacientų ortodontinis gydymas trunka ilgiau nei augančių pacientų. Taip yra todėl, kad suaugusiųjų veido kaulai jau nebeauga. Įtakos turi ir įvairios sveikatos problemos. Dažnai gali prireikti dantų šalinimo, o esant ryškioms žandikaulių dydžio anomalijoms kartu su ortodontiniu gydymu gali būti taikoma ir žandikaulių (ortognatinė) chirurgija.

Ortodontinį gydymą pradedame tik esant puikiai burnos higienai ir sveikiems dantims.