Siekiant turėti gražią bei sveiką šypseną, dažnu atveju tai galima padaryti išvengiant chirurginių procedūrų, t.y., taikant terapinį gydymą. Tai – greitas, patogus, o svarbiausia – neskausmingas būdas išgydyti pažeistus dantis bei dantenas, diagnozuoti ligas, o taip pat apsaugoti dantų nervus nuo pažeidimų. Odontologijos klinikoje UAB „Vitatela” įvertiname paciento dantų ir burnos situaciją ir rekomenduojame atitinkamas procedūras.

 

Dantų kariesas yra viena iš labiausiai paplitusių ligų odontologijoje, kurią lemia pagrindiniai faktoriai: angliavandeniai (gazuoti gėrimai, saldainiai ir kt. ) ir netinkama burnos ertmės priežiūra. Kai dantų apnašose esančios rūgštys pasiekia emalį, pradeda irti danties audiniai ir ima formuotis ertmės. Atsiranda indikacijos atlikti dantų gydymą.  Dantų gydymu siekiama išsaugoti sveikus ir stiprius dantis. Negydomas kariesas keičia dantų išvaizdą, pažeidžia danties nervą, gali sukelti dantenų ir kaulų pažeidimus. Tinkama ėduonies profilaktika garantuoja greitesnį ir lengvesnį dantų gydymą.

Plombavimas

Plombavimas suprantamas, kaip konservatyvi profilaktinė priemonė, skirta apsaugoti esamą danties nervą nuo galimo pažeidimo ir tolimesnių sunkesnių komplikacijų. Plombuojami  tik  santykinai  nedideles ir vidutines ertmes turintys dantys.  Didesnius defektus turinčius dantis rekomenduojama atstatyti protezavimo restauracijomis- įklotais, užklotais, vainikėliais.

 

Silantai

Pirmieji nuolatiniai dantys išdygsta 5–7 metų vaikams (šeštieji krūminiai). Tokio amžiaus vaikai dar nemoka gerai išsivalyti dantų. Ką tik išdygusių dantų vagelės būna nevisiškai mineralizuotos, dažnai labai gilios ir siauros. Todėl jose susidaro palankios sąlygos kauptis apnašui ir vystytis ėduoniui.

Silantai – nuolatinių ar pieninių krūminių dantų kramtomųjų paviršių padengimas hermetizuojančia medžiaga. Tai profilaktinė priemonė, apsauganti ką tik išdygusį dantį nuo ėduonies: dantų vagelės užpildomos specialiu hermetiku, todėl jose nebegali kauptis apnašas, o išskiriami fluoro jonai skatina vagelių mineralizaciją, stiprina emalį ir taip didina jo atsparumą ėduoniui. Pati procedūra yra gana trumpa (apie 20 minučių) ir neskausminga, tereikia kruopščiai nuvalyti danties paviršių ir patepti apsauginėmis medžiagomis. Jei silantuojami dantys jau yra pažeisti ėduonies, pirmiausia juos reikia išgydyti.

Senų, nekokybiškų plombų keitimas

Dažnai pacientams kyla klausimas, kodėl reikalinga keisti seną plombą, nors ji dar neiškritusi iš danties. Atsakymas labai paprastas – senesnės kartos plombos turi didelį traukimosi koeficientą, todėl ilgainiui atsiranda akimi nematomi mikrotarpai tarp danties ir plombos paviršiaus. Į šiuos mikrotarpus lengvai prasiskverbia bakterijos, kaupiasi maisto likučiai, susidaro rūgštinė terpė ir dantis ima „gesti“ (vyksta kietųjų danties audinių irimas – vadinamasis antrinis ėduonis), plonėja jo sienelės ir vieną dieną toks dantis gali suskilti ar nulūžti. Šiuolaikinės plombos pasižymi minimaliu traukimosi koeficientu, todėl kokybiškai užplombavus praktiškai nebelieka antrinio ėduonies rizikos. Be to, jos itin estetiškos, tvirtos ir kietos.

 

Estetinis plombavimas

Estetinė odontologija – sparčiai tobulėjanti odontologijos sritis, jungianti naujausius mokslo ir medicinos pasiekimus, grožio ir estetikos standartus bei naujoves.

Tai minimaliai invazyvi estetinės odontologijos sritis, kurios metu atkuriama dantų forma, spalva, dydis. Estetinis plombavimas dažniausiai atliekamas, kai dantys būna pažeisti ėduonies, pakeitę spalvą ar yra nuskilę. Taip pat estetinio plombavimo dėka galima išlyginti dantų lanką, sumažinti varginančius tarpus tarp dantų. Estetiškai plombuojant krūminius dantis yra atstatomi  danties  kauburėliai, kurie  labai  svarbūs taisyklingai kramtymo funkcijai ir sukandimo aukščiui išlaikyti. Plombuojant estetiškai išsaugomas natūralūs danties audiniai, restauruoti dantys yra puikios estetinės išvaizdos, nesiskiria nuo natūralaus danties audinio.  Estetinis plombavimas padeda pacientams sugražinti šypseną.

Estetinio dantų plombavimo metu naudojamas kompozitas, kuriuo atkuriamas dentinas ir emalė.
Kompozitas yra labai skirtingų spalvų, todėl nesunku pacientui parinkti tinkamiausią spalvą pagal jo dantis. Svarbu žinoti, kad estetinis dantų plombavimas atliekamas norint pašalinti nedidelius trūkumus – panaikinti tarpus ir susigrūdimus tarp dantų, keisti dantų formą ar spalvą, atstatyti nuskilusius ar nudilusius dantis. Norint tiesinti dantis ar pataisyti sąkandį, geriau rinktis ortodontinį gydymą.

Estetinio plombavimo pagalba galima:

  • atkurti stipriai ėduonies ar traumos  pažeistus priekinius bei krūminius dantis;
  • atkurti  nudilusius dantų paviršius;
  • atstatyti netaisyklingai išdygusius dantis;
  • atstatyti pakitusią dantų vainikų spalvą.
Nuskilusių dantų atstatymas

Šiuolaikinėmis plombinėmis medžiagomis dėl jų estetiškumo, tvirtumo ir tvirtos surišimo sistemos, įmanoma atstatyti danties nuskilimą visiškai nepastebimai, o restauracija tarnaus ilgus metus. Jus gydantis gydytojas, įvertinęs nuskilimo apimtį, rekomenduos jums tinkamiausią danties atstatymo būdą.

Dantų jautrumo gydymas

Dažnas pacientas skundžiasi atsiradusiu dantų jautrumu, diskomfortu valgant, geriant šaltus gėrimus ar tiesiog įkvepiant per burną oro. Išsiaiškinus jautrumo priežastį, nesunku parinkti tinkamą gydymą – tai gali būti paprasčiausi skalavimai fluoro turinčiais skalavimo skysčiais, fluoro lako ar žele aplikacijos, apsinuoginusių dantų kaklelių plombavimas ir kt.

 

Po danties plombavimo gali atsirasti danties jautrumas:

Dažniausia problema – tai padidėjęs dantų jautrumas, atsiradęs po plombavimo. Jis gali trukti nuo vienos iki keleto savaičių. Tai paaiškinama tuo, kad karioziniai audiniai užkemša nervų galūnėles, kurios lėtai dirgina pulpos audinį, po truputį infekuojasi ir „apmiršta“,t.y., prasideda šaknies nervo uždegimas/viršūninis periodontitas, kurių pasekmė – endodontinis gydymas. Pašalinus kariozinę ertmę grąžteliu, nervinės galūnėlės iš karto apsinuogina, jos nežymiai sudirginamos pačiu gręžimo procesu ir plombine medžiaga. Šiuo periodu rekomenduojama vengti skausmą sukeliančių dirgiklių – šalto, karšto ir kietos konsistencijos maisto. Jautrumas gali būti kaip alergijos atsakas į plombinę medžiagą, tačiau tai pasitaiko itin retai.